Pro sezónu, která nese název Nepřizpůsobiví? připravuje Divadlo Na zábradlí mimo jiné adaptaci novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí, Čechovů Višňový sad nebo Život Galileiho Bertolda Brechta. Dále se diváci mohou těšit na inscenaci složenou z milostných „esemesek“ i hru o ČEZu.
Divadlo Na zábradlí v současné době své sezóny tematizuje a chtělo by tak navázat na práci Jana Grossmana a Václava Havla, kteří toto divadlo formovali jako apelativně politické. Divadlo jako prostor pro dialog s nejednoznačným řešením. Divadelní sezóna 2012/13 má tedy tematický podtitul Nepřizpůsobiví?. Slovo samotné však má být především výzvou k zamyšlení nad existencí člověka ve světě, jaké je jeho patřičné místo na Zemi, pod Nebem, před druhými, pro druhé a s druhými lidmi.
„Absolutní nezávislost je nemožná. V myšlení jsme odkázáni na názor, který nám musí být dán, v bytí jsme odkázáni na druhé, s nimiž činíme ve vzájemné pomoci svůj život teprve možný. Proto jsme nezávislí, jen když jsme zároveň vpleteni do světa.“
(Karl Jaspers, Úvod do filosofie, Nezávislost filosofujícího člověka)
První premiérou bude adaptace groteskní novely amerického spisovatele Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí v režii Davida Jařaba. Divadlo uvádí adaptaci novely jedné z nejoriginálnějších osobností americké meziválečné literatury. V hlavních rolích se představí Jiří Ornest a nový člen hereckého souboru Stanislav Majer.
V prosinci pak proběhne premiéra inscenace hry Bertolda Brechta Život Galileiho s Miloslavem Mejzlíkem v titulní roli a v režii Davida Czesanyho.
Inscenace inspirována milostnými „esemeskami“
Na druhou polovinu sezóny se připravuje inscenace Krátké textové lásky mladé autorky Barbory Andělové, která je inspirována milostnými „esemeskami“. Čtyři příběhy nenaplněných lásek mladé ženy a jejích partnerů jsou vyprávěny formou dialogu přes krátké textové zprávy.
Na jeviště Divadla Na zábradlí se také po delší době objeví hra ruského klasika Antona Pavloviče Čechova. Tentokrát to bude Višňový sad v režii Jana Friče.
Celou sezónu pak zakončí Život je krásný ČEZ. Hra Jana Kačeny a Robina Kvapila zkoumá možnosti lidské energie v závislosti na energii vyvinuté firmou ČEZ k vyrobení energie elektrické.
Doprovodné programy k divadelní sezóně 2012/13
Návštěvníci divadla se opět mohou těšit na pravidelné fotografické výstavy, z nichž první začne vernisáží již 6. září v 16.00 hodin, kdy své fotografie představí slovenská herečka Jana Hubinská.
Pokračovat budou také pravidelná setkání (letos vždy poslední neděli v měsíci) se zajímavými osobnostmi na téma Nepřizpůsobiví?. První večer proběhne 30. září od 19.00 hodin a hostem bude politik Jan Ruml.
Workshop „Jak se dělá divadlo“
Pro žáky II. stupně ZŠ a studenty SŠ je připravena série devíti tematických workshopů zaměřených na jednotlivé oblasti divadelní tvorby.
Eliadova knihovna nové generace
Téma „Nepřizpůsobiví?“ zahrnuje také dramaturgický plán Eliadovy knihovny nové generace, alternativní scény ve zkušebně Divadla Na zábradlí.
Tato scéna i nadále funguje jako otevřený prostor pro studenty uměleckých škol, kteří si zde mohou vyzkoušet práci v profesionálním prostředí.
Pro letošní sezónu se připravuje česká premiéra grotesky Čekání na Turka Andrzeje Stasiuka, komponovaný večer na téma Mircea Eliade, složený z dramatizace dvou povídek, přednášce o šamanismu a o autorově životě. V plánu je také hra Elfriede Jelinek a představení inspirované knihou Mapa a území Michel Houellebecqa.
Dále bude pokračovat uvádění pohádek pro náročné děti, a to pohádkou Tobiáš Lolness podle Thimotée de Fombelleho a také linie scénických čtení nových her, první z nich je Kleistovou cenou oceněná hra Marianne Salzmann Mateřské znamínko/okna na modro.
Text: Veronika Nováková