Je herectví opravdu vysněným povoláním? Má režisér vždycky pravdu? Co všechno se na jevišti nesmí? To a další záhadné otázky vám zodpoví Hamleti. Novinka Divadla Na zábradlí se premiérovým divákům představí již tento pátek.
První premiéra sezony není tak úplně o Hamletovi, ani se tak zcela netýká blízkého Shakespearova výročí, ale zkoumá a nahlíží do profese herectví. Kde začíná divadlo a kde končí realita? Kolik osobností herci pojmou, a jak to odskáčou? Odpovědi najdete v původní inscenaci tvůrčího týmu Mikulášek – Viceníková.
Již tradičně spolupracoval režisér Jan Mikulášek s výtvarníkem Markem Cpinem, který vytvořil na scéně prostředí herecké šatny, kde se pro Janu Plodkovou, Václava Vašáka, Jiřího Vyorálka, Petra Čtvrtníčka, Honzu Hájka, Ivana Luptáka a Jakuba Žáčka naplno stírá hranice mezi jevištěm a zákulisím.
V inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční symbolicky v pátek 13. listopadu 2015, zazní texty T. Bernharda, P. Handkeho, L. Vekemansové, R. Pollesche a H. Müllera, F. M. Dostojevského, T. Williamse a W. Shakespeara.
3 OTÁZKY PRO JANA MIKULÁŠKA
Pracujete s tématem divadla a herectví. Nebojíte se, že divákům odkryjete příliš? Že přijdou o iluzi, kterou o divadle mohou mít?
Jestli o nějaké iluze diváci díky naší inscenaci přijdou, bude to skvělé. Čím více o sobě prozradíme, tím lépe.
Inscenace nese název Hamleti. Zazní zde vůbec ono klasické „Být či nebýt?“
Slavný monolog v inscenaci nezazní, a i kdyby náhodou zazněl, bylo by to jistě v nějaké bizarní interpretaci. Náš pohled na tzv. „velké“ role, „velké“ monology a „velké“ hry je ironický, z celoživotní touhy některých herců zahrát si „velkou“ roli si spíše děláme legraci.
Vy sám jste již Hamleta jednou režíroval. Pomohla vám tato zkušenost při vzniku inscenace v DNz?
To bych neřekl. Na zkoušení v Brně mi zůstaly úžasné vzpomínky, byl jsem divadlem úplně pohlcený. Teď mám o smyslu své práce mnohem větší pochybnosti, než tomu bylo dřív. A tenhle pocit nejistoty se určitě nějakým způsobem promítl do finální podoby Hamletů.
Text: Michaela Rochovanská
Foto: KIVA