Milovaný miliardou lidí, zejména mladší generací, se nejspíše blíží ke své apokalypse. Zkáza sociální sítě ze země nepřítele je na spadnutí. Opravdu je TikTok takovou hrozbou?
Západní svět se postavil proti hrozbě z východu, za kterou je tato sociální síť považovaná, a na státních zařízeních pro ni vyhlásili STOP stav, tudíž zákaz. Pár dní nazpět tato vlna dorazila i k nám. Ovšem samotný zákaz neřeší příčinu problému.
Opravdu je TikTok takovou hrozbou?
Vypadá to tak. Způsob, jakým TikTok sbírá data a nakládá s nimi, zrovna nevoní. Spíše zavání průšvihem. Sběr dat přitom není doménou pouze TikToku, takto činí i jiné sociální sítě. Co dělá tedy nejmladší člen rodiny sociálních sítí jinak? Ohýbání algoritmů, které využívá k vyšší sledovanosti, může prý využívat i za jiným účelem.
„V Číně vidí úplně všechno,“ svěřil se (raději) nejmenovaný zaměstnanec TikToku americkému zpravodajskému webu BuzzFeed News.
A co na celou věc říkají odborníci?
- Belgický premiér Alexander de Croo se domnívá, že by tato aplikace mohla sloužit ke sběru dat uživatelů a tím k jejich manipulaci.
- Podle belgické státní bezpečnosti by TikTok mohl být využíván také ke špionáži.
- „Čínská komunistická vláda by mohla populární aplikace využít ke vlivovým operacím a manipulovat, jaký obsah se lidem bude zobrazovat.“ varoval Chris Wray, šéf americké FBI.
- Čínská vláda může požadovat po provozovateli této sítě, což je společnost ByteDance, konkrétní data o konkrétních lidech. Vaše soukromí tak není vůbec v dobrých rukou.
- Opravdu chcete, aby nějací lidé z Číny věděli o tom, kde se pohybujete, koho sledujete, nebo s kým komunikujete?
Hrozba je vysoká. Doporučení zní: Zvažte, zda tuto aplikaci vůbec používat, nebo se alespoň zamyslete nad obsahem, který sledujete a sdílíte.
Text: Markéta Zaoralová
Foto: Pixabay