Už první týden v září se Vyšehrad promění v místo, kde prázdniny se závěrem srpna rozhodně nekončí. Pokračují od 1. do 8. září ve vyšehradském areálu Královské a knížecí akropole, kde proběhne dvanáctý ročník festivalu VyšeHrátky. Nabídne představení a večerní koncerty pro děti i dospělé.
Stěžejním bodem programu je VyšeHrátkovská bojovka s podtitulem „Zpráva o jedné válce“. Vznikla jako upomínka 70. výročí od konce 2. světové války, přesto se nemusíte bát, bude prezentována zážitkovou formou. „Nechceme tezovitě převyprávět sled jednotlivých bitev a postup front. Zprostředkováním prožitku chceme upozornit na zásadní momenty války i útrapy v životě obyčejných civilistů,“ přibližuje ředitelka festivalu Daniela Fialová.
Přestože jsou VyšeHrátky naplánovány na září, zcela respektují školní docházku. Dopoledne mimo víkend jsou věnována školním skupinám, odpoledne a po celý víkend pak prostory Vyšehradu patří především rodinám s dětmi. Festival mimo jiné navštíví se svou nejnovější pohádkou Buchty a loutky, v sobotu odpoledne proběhne představení Naivního divadla Liberec. Festival nabídne kulturní program batolatům i dospělým. O zábavu prvních jmenovaných se od středy do neděle denně postará Studio Damúza a pohádka Batosnění společně se zahraničními hosty VyšeHrátek – z Banské Bystrice na Vyšehrad dorazí Bábkové divadlo Na rázcestí s pohádkou Čiarkolárium.
Slavní tatínci přečtou oblíbené pohádky
Děti potěší i dílny různého zaměření, mezi které bude patřit filmová dílna kina Ponrepo, Babyjóga, kuchařský workshop s Naší kaší, základy nového cirkusu pod vedením lektorů centra pro nový cirkus Cirqueon či workshop s výrobci kreativních krabiček pro děti ANI-MUK. Chybět nebude ani zastřešené letní kino a sportovní aktivity. Slavní tatínci budou také od středy do soboty v podvečer opět číst své oblíbené pohádky. V minulosti se na VyšeHrátkách zastavili například Michal Malátný, Milan Cajs nebo Tomáš Sedláček. Nechte se překvapit, kdo dorazí letos!
VyšeHrátky propojují umění, hru a vzdělávání. Podněcují fantazijní a tvůrčí pohled na svět, aktivní přístup diváka-partnera, zprostředkování mezigeneračního rozhovoru a podporu tvorby studentů uměleckých škol.
Text: Michaela Rochovanská